Nové verze Windows se dle společnosti Microsoft mohou uživatelé dočkat již koncem tohoto roku. Pro majitele starších licencí Windows 7, 8,1 a 10 bude aktualizace na Windows 11 pravděpodobně zdarma.

 Na první pohled se zdá, že nová Windows 11 jsou o novém vzhledu a ovládání. Start a ikony na liště se zarovnaly doprostřed. Windows má nové barvy, ikony, ovládání zaměřené na dotyk. Za zmínění jistě stojí přepracovaný Microsoft Store s podporou Android aplikací nebo v systému integrovaný komunikátor Teams.

 Microsoft uvedl minimální hardwarové požadavky pro běh Windows 11. Aktuálně se například nepočítá s podporou procesorů 7. generace a starších procesorů Intel. Rozhodne ještě testování v rámci programu Windows Insider. Z dalších hardwarových požadavků budete potřebovat ještě novější specifikaci čipu TMP (verze 2.0), zabezpečené spouštění systému UEFI a kompatibilní grafický adaptér s DirectX 12 nebo WDDM 2.0. K dispozici je aplikace PC Health Check, která ověří, zda je vaše zařízení pro běh Windows 11 připravené.

Ve Windows 11 jsou odebrány některé funkce, jako je třeba Časová osa, Skype MeetNow, Cortana bude schovaná, Internet Explorer zakázán a při čisté instalaci již nebude předinstalována aplikace Skype, Malování 3D nebo OneNote pro Windows 10.

Velké aktualizace pro Windows 11 budou vycházet jednou ročně. Přes program Windows Insiders se již nyní můžete zapojit do testování Windows 11.

 

Odkazy pro profesionály

Introducing Windows 11 for business
Windows 11 Overview