Společnost NVIDIA před několika dny odhalila další generaci grafických karet řady RTX, která přináší až čtyřnásobný výkon ve srovnání se staršími grafickými jádry, běží na architektuře Ada Lovelace, vylepšuje ray tracing a přináší také DLSS 3.0.

NVIDIA GeForce RTX 40


Nová řada grafických karet byla zástupci společnosti NVIDIA představena na akci GeForce Beyond v rámci veletrhu GTC. Šlo konkrétně o modely GeForce RTX 4090 a RTX 4080, které staví na nové architektuře s označením Ada Lovelace. Ta přináší především významný generační skok ve výkonu a efektivitě. Zároveň představuje také vylepšený ray tracing v reálném čase a v neposlední řadě rendering pomocí neuronových sítí, kde je ke generování pixelů využívána umělá inteligence.

 

Jensen Huang, zakladatel a generální ředitel společnosti NVIDIA na této slavnostní akci doslova prohlásil: „Éra RTX ray tracingu a renderingu pomocí neuronových sítí je v plném proudu a naše nová architektura Ada Lovelace ji posouvá na další úroveň“. A následně dodal, že „Ada představuje obrovský skok pro hráče a otevírá cestu tvůrcům plně simulovaných světů. S až čtyřnásobným výkonem oproti předchozí generaci nastavuje nový standard pro toto odvětví“.

Jak už bylo zmíněno v úvodu, jedním z největších lákadel nové generace grafických karet je jednoznačně technologie NVIDIA DLSS 3. Ta, stejně jako v případě předchůdce, využívá neuronové sítě pro vykreslování grafiky ve hrách i kreativních aplikacích. Tato technologie, poháněná umělou inteligencí, dokáže generovat celé snímky pro výrazně rychlejší běh her i aplikací a tím dokáže překonat omezení výkonu procesoru tak, že umožňuje grafické kartě generovat snímky nezávisle.

Vylepšení se samozřejmě dočkalo také vykreslování scén za použití ray-tracingu. Jádra RT 3. generace Ada přináší moduly Opacity Micro-Map Engine a Micro-Mesh Engine, dvě nové hardwarové jednotky pro akceleraci náročných ray-tracovaných úloh. Ty se používají, společně s novými softwarovými technikami, pro až několikanásobné zvýšení výkonu oproti předchozí generaci grafických karet NVIDIA.

Zástupci společnosti NVIDIA prezentovali tato vylepšení na titulu Cyberpunk 2077, který je i dnes stále považován za jednu z technologicky nejnáročnějších her vůbec. Karty z rodiny GeForce RTX 40 v tomto konkrétním titulu provádějí pro každý pixel více než 600 výpočtů jen pro určení osvětlení. To představuje zhruba šestnáctinásobný nárůst oproti prvním hrám s touto technologií, které byly představeny zhruba před čtyřmi lety.


Pokud jste, stejně jako my, z těch zvídavějších a rádi byste se o nových kartách a v nich implementovaných technologiích dozvěděli co nejvíce, doporučujeme navštívit přímo web nvidia.com, kde je vše opravdu pěkně shrnuto. Za nás ještě dodáme, že ani druhá z uvedených novinek, tedy „slabší“ model GeForce RTX 4080, určitě nezůstává stranou. Ba naopak, tato karta nabídne stále velmi solidní výkon a výrazný nárůst rychlosti oproti předchozím generacím. A vzhledem k přijatelnější ceně očekáváme, že právě o ní bude výrazně vyšší zájem než o výkonnější verzi RTX 4090. Doporučené koncové ceny totiž nastavila NVIDIA poměrně vysoko. Model RTX 4090, který by měl být na trh uveden ve středu 12. října, bude začínat na částce 1 599 USD. Oba modely RTX 4080 by měly být uvedeny do prodeje během listopadu a to za cenu 1 199 USD (16 GB), resp. 899 USD (12 GB). Přesné ceny pro český trh budou upřesněny později.

A jestli vám tento novinkami napěchovaný event unikl, níže přikládáme video s přehledem toho nejdůležitějšího – hlavně tedy představení grafických karet z rodiny GeForce RTX 40.